niedziela, 18 marca 2018

Teresa Rembielińska

Krystynopol 1887 r.
Teresa Anna Maria Rembielińska (z domu Wiśniewska) urodziła się 18.09.1868 roku. Poślubiła 2.06.1887 roku w Krystynopolu (obecnie Ukraina) dziedzica dóbr Krośniewice Konstantego Rembielińskiego. Była matką Rajmunda, Julietty, Marii, Andrzeja Rembielińskich. 


Data jej śmierci oraz miejsce pochówku nie jest dotychczas znane. Na ostatni udokumentowany ślad po niej natrafiłem z 1938 roku, gdy Teresa przebywała w Austrii. Dlatego poszukuję wraz z Towarzystwem Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Czerwonogradzie informacji o hrabinie. Przeczytaj też wpis Z Krystynopola do Krośniewic.

Dziś prezentuję fotografię ślubną pochodzącą z zasobów AGAD. Na zdjęciu z 2 czerwca 1887 roku, obok Teresy Wiśniewskiej i jej męża Konstantego Rembielińskiego, znajduje się jego brat Stanisław Rembieliński oraz ich matka Pelagia Rembielińska po drugim mężu Branicka. Przypomnę, że Hrabina Pelagia pochowana jest w Krośniewicach (czytaj Pogrzeb Hrabiny).

Stoją od lewej : Hr. Jan Sapieha, Kownacki, Hr. Wiśniewski, Stanisław Rembieliński, Teresa Wiśniewska Rembielińska, Konstanty Rembieliński, Hr. Wiśniewski, Roger Łubieński, Władysław Sapieha.
Siedzą od lewej : Hr. Wiśniewski, Elżbieta Sapieżyna, Zofia Zamoyska, Zoska Zamoyska, Julietta Wiśniewska (matka Teresy), Pelagia Branicka (matka Konstantego Rembielińskiego), Stefan Zamoyski. 

Niebawem zaprezentuję tutaj już ostatnich z rodu Rembielińskich. Od kilku lat staram się eliminować białe plamy z historii Krośniewic. Dotychczas udało się ustalić wiele metryk, grobów oraz dat z życia rodzin Rembielińskich, Opackich i Gomolińskich. Przejrzałem i nadal przeglądam setki archiwalnych gazet oraz tysiące metryk abyś na tej stronie znalazł ponad ćwierć tysiąca artykułów o Krośniewicach. Jeśli posiadasz udokumentowane informacje, które pomogą wzbogacić krośniewicką stronę regionalną, to zachęcam do podzielenia się nimi.