piątek, 14 marca 2014

Rajmund Rembieliński


Rajmund Rembieliński
Rajmund Hiacynt Rembieliński (1775 - 1841), syn Stanisława i Marianny z Łączyńskich. Poślubił 15.02.1797 roku Agnieszkę Opacką, dziedziczkę dóbr krośniewickich. W wyniku rozwodu, Rembieliński został właścicielem dóbr Krośniewice. W 1819 roku poślubił Antoninę Weltz z którą miał dwóch synów : Eugeniusza i Aleksandra.R. Rembieliński był m.in. Marszałkiem Sejmu Królestwa Polskiego, prefektem Departamentu Płockiego (starosta), Prezesem Komisji Województwa Mazowieckiego (wojewoda). Twórcą (ojcem) przemysłowej Łodzi. Zasłużony także dla Zgierza, Płocka, Łęczycy, Ozorkowa, Gostynina.

Pałac Rembielińskich w KrośniewicachOn, jak i jego potomkowie, syn Aleksander, wnuk Konstanty Władysław, prawnuk Andrzej Konstanty to kolejni właściciele Krośniewic.

Pomnik ku czci Poniatowskiego
Rembieliński wystawił w Krośniewicach pierwszy na ziemiach polskich pomnik upamiętniający Józefa Poniatowskiego (czytaj Prywatny pomnik )

Rajmund Rembieliński jest bohaterem powieści "Kawaler Różanego Krzyża" .

Został pochowany w Jedwabnem, lecz jego grób nie zachował się do naszych czasów.Więcej informacji o Rembielińskich będzie ukazywało się na tym blogu w kategorii rodzina Rembielińskich .