piątek, 20 listopada 2015

Mleczarnia 1939

OSM Krośniewice (2013)
Stanisław Konecki, społecznik z Miłonic pod Krośniewicami, wraz z grupą kilku zapaleńców postanowił założyć spółdzielnię mleczarską. W 1929 roku uruchomiono pierwszą produkcję w Miłonicach, jednak dynamiczny rozwój mleczarni spowodował zapotrzebowanie na wybudowanie nowego, większego zakładu. Jego lokalizację ustalono w Krośniewicach, na podmiejskiej działce wykupionej od Rembielińskich. Kamień węgielny pod budowę nowej mleczarni położono w 1938 roku, natomiast uroczyste jej otwarcie nastąpiło 3 maja 1939 roku.
Niebawem wraz z wkroczeniem okupantów do Krośniewic zakład przeszedł w ręce niemieckie.
Po wojnie rozbudowano mleczarnię w ramach pomocy UNICEF i dzięki temu w 1950 roku powstaje w Krośniewicach proszkownia mleka. W okresie PRL-u w krośniewickiej mleczarni produkowano m.in. masło, mleko w proszku, sery Liliput, Solan, Feta. 
Aktualnie najbardziej znanym produktem jest marka Robico, której wyroby wytwarzane są w Niedrzewiu (Oddział Spółdzielni Mleczarskiej Krośniewice).

"Zapalnik"
Jeden z czytelników www.ekrosniewice.pl nakierował mnie na losy pana Zenona Matraszka, którego historia opisana jest na stronie http://www.matraszek.9com.pl/familia/kutno . Polecam lekturze historię tego żołnierza Armii Krajowej, później Ludowego Wojska Polskiego a następnie prezesa krośniewickiej spółdzielni mleczarskiej.