Krośniewicka strona regionalna     Kolekcja pocztówek    Metryki znanych osób związanych z Krośniewicami     Miasto i okolica na mapach     Ciekawostki i wydarzenia    Krośniewice w literaturze   Kolej wąskotorowa   Judaica   Mariawici   Ludzie Krośniewic   

wtorek, 11 listopada 2014

Książe Pepi - "ostatnia droga" przez Krośniewice

Józef Poniatowski (1763-1813) polski książę, generał, minister wojny, wódz naczelny Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego. Zginął w 1813 roku w bitwie pod Lipskiem. Został pochowany na cmentarzu w Lipsku, ale już w roku 1814 postanowiono sprowadzić jego zwłoki do Warszawy. W drodze z Lipska do Warszawy wszędzie lud gromadził się, dla oddania hołdu. Szczególnie zaś w mieście Krośniewicach, do których kondukt żałobny z trumną Księcia Poniatowskiego dotarł 10 sierpnia 1814. Prefektowa Agnieszka Rembielińska, ze zgromadzonymi z okolicy obywatelami, burmistrzem, cechami i duchowieństwem, wyszedłszy za miasto, drogie te szczątki z należytą przyjmowała czcią. Kilka lat później tj. w roku 1817 zwłoki Księcia zostały przeniesione z Warszawy i pochowane na Wawelu.

Pierwszy na ziemiach polskich, pomnik upamiętniający Józefa Poniatowskiego, wystawił Rajmund Rembieliński w 1814 roku w Krośniewicach - czytaj Prywatny pomnik.