wtorek, 8 kwietnia 2014

Zbrodnia Katyńska : Wacław Szatkowski

Metryka urodzenia w Krośniewicach W.Szatkowskiego
Wacław Szatkowski - urodzony 26.10.1899 roku w Krośniewicach; syn Michała Szatkowskiego i Rozalii z Kacprzaków; starszy posterunkowy Policji Państwowej; we wrześniu 1939 roku pełnił służbę na posterunku w Osięcinach; uznany za "wroga władzy sowieckiej", został zamordowany przez radziecką policję polityczną NKWD w 1940 roku w Twerze i pochowany w zbiorowej mogile w Miednoje.


Decyzją Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Wacław Szatkowski pośmiertnie został awansowany w 2007 roku na stopień aspiranta.

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Piasecznie (woj. lubelskie) posadziła przed budynkiem szkoły w 2011 roku,  Dąb Pamięci poświęcony pamięci Wacława Szatkowskiego. Akcja sadzenia Dębu Pamięci została zorganizowana w ramach programu  „Katyń… ocalić od zapomnienia” :
" Celem programu "Katyń ....ocalić od zapomnienia" jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden Dąb jedno nazwisko."
źródło o akcji:  http://www.katyn-pamietam.pl/