Krośniewicka strona regionalna     Kolekcja pocztówek    Metryki znanych osób związanych z Krośniewicami     Miasto i okolica na mapach     Ciekawostki i wydarzenia    Krośniewice w literaturze   Kolej wąskotorowa   Judaica   Mariawici   Ludzie Krośniewic   

sobota, 21 czerwca 2014

Marianna z Gomolińskich Opacka


herb Jelita


Marianna Opacka z domu Gomolińska herbu Jelita (ur.ok 1740 - zm. 24.04.1800), dziedziczka Krośniewic, córka Karola Gomolińskiego i Heleny Gomolińskiej .

 Poślubiła 05.06.1774 roku w Warszawie Chryzantego Gabriela Rafała Opackiego. Z okazji ślubu Marianna w posagu od rodziców otrzymała majętność Krośniewice.
Około roku 1790 kasztelanowa dostała obłąkania. Wedle zachowanych przekazów, gdy mąż oznajmił jej, że ich jedyna córka Agnieszka bierze ślub (z Rajmundem Rembielińskim), to kasztelanowa odzyskała prawie całą przytomność. Kazała się przybrać w godowe szaty, wyszła do  zgromadzonych gości i przemówiła tak uroczyście i czule do młodej pary,
Akt małżeństwa M.Gomolińskiej i Ch. Opackiego z 1774 r.
iż wszyscy zapłakali. Następnie pobłogosławiła klęczących u jej stóp nowożeńców, z powagą i smutkiem zdała obowiązek matki i gospodyni na jedną z obecnych matron i oddaliła się do swej komnaty, gdzie zaraz zwykłe objawy choroby jej powróciły. Cały ten wypadek był dziwnie wzruszającym, uroczystym i niewytłumaczonym zdarzeniem. Czego dowodzi zachowana relacja świadków.

Udało mi się ustalić, że została pochowana na Powązkach w Warszawie - czytaj więcej Grób dziedziczki