Krośniewicka strona regionalna     Kolekcja pocztówek    Metryki znanych osób związanych z Krośniewicami     Miasto i okolica na mapach     Ciekawostki i wydarzenia    Krośniewice w literaturze   Kolej wąskotorowa   Judaica   Mariawici   Ludzie Krośniewic   

niedziela, 2 kwietnia 2017

Krośniewice w latach 50-tych

Krośniewice ul. Targowa

Samo miasteczko, oglądane od strony szosy, robiło wrażenie większego i zasobniejszego, niż miało to miejsce w rzeczywistości. Rzucały się w oczy zadbane, piękne kwietniki, skwerek ze starymi drzewami, malownicze domki w ogródkach i smukła dosyć kościelna wieża. (...) 
Parafia była rozległa. Miasteczko i sporo wiosek naokoło. Miasteczko - 2 tys. mieszkańców, parafia - 10 tys. (...) Inny temperament u ludzi i ....nawet koni. Kujawiak, kujawiaczek ! Inaczej wychowywano chłopców. Mieli prawo być zadziorni, a nawet agresywni. natomiast dziewczyny, przynajmniej na zewnątrz, musiały być jak trusie.(...) Parafa była wyziębiona przez lata okupacji. Jak wspominałem, tereny te przyłączono do Reichu. Kościół był wtedy nieczynny. A przed wojną najzamożniejsi byli Rembielińscy. Ich grobowiec, z prostą piaskową płytą, zawsze był ozdobiony kwiatami.

Powyższy fragment pochodzi ze wspomnień księdza Pawła Heintscha, który był wikariuszem w Krośniewicach w latach 1957-1959. Wspomnienia zamieszczone zostały w książce Wilki, owce i pasterze.