sobota, 15 kwietnia 2017

Kościół Mariawicki w Kajewie

Na początku XX wieku Krośniewice i okolice zamieszkiwali wyznawcy Mariawityzmu. Jest to wyznanie chrześcijańskie, powstałe w Polsce pod koniec XIX wieku. Po rozłamie z Kościołem Rzymsko - Katolickim, społeczność mariawitów przyjmuje nazwę Kościoła Katolickiego Mariawitów. 
W latach 20 - tych ubiegłego wieku, w gminie Krośniewice wyznanie mariawickie deklarowało : 63 osoby w 1921 roku , natomiast w 1928 roku 74 osoby.

Zapewne dla tej krośniewickiej parafii mariawitów wybudowano kościół w Kajewie. Znajdował się on tuż przy "krzyżówce" w miejscu, które obecnie zajmowane jest przez teren stacji benzynowej, tuż przy krajowej drodze numer 1. Nie posiadam danych w którym roku został wybudowany ani rozebrany. Pamiętam jedynie, że musiał zostać rozebrany gdzieś na początku lat 90 - tych.

Od kilku lat poszukiwałem zdjęć tego kościoła, który znajdował się w centralnym punkcie Kajewa. Mając nadzieję, że ktoś z lokalnych mieszkańców znajdzie jakieś jego zdjęcie w albumach rodzinnych. 

Udało się. Ten wpis ilustrują zdjęcia, które otrzymałem od Pana Ireneusza Matczaka i pochodzą z jego zbiorów.
Serdecznie jemu dziękuję i zachęcam Państwa do dzielenia się skarbami, które znajdują się w rodzinnych albumach. Dla niektórych mogą to być bezwartościowe fotografie a dla innych cenne źródło wspomnień o nieistniejących lub zmienionych miejscach.