Krośniewicka strona regionalna     Kolekcja pocztówek    Metryki znanych osób związanych z Krośniewicami     Miasto i okolica na mapach     Ciekawostki i wydarzenia    Krośniewice w literaturze   Kolej wąskotorowa   Judaica   Mariawici   Ludzie Krośniewic   

niedziela, 25 maja 2014

Karol Saryusz Gomoliński

Karol Saryusz Gomoliński

Karol Saryusz Gomoliński z Gomolina herbu Jelita, nabył Krośniewice w połowie XVIII wieku. Mąż Heleny z Pokrzywnickich. Zmarł 24 grudnia 1784 roku w Krośniewicach w wieku 87 lat .
Kolejnymi właścicielami miasteczka byli: syn Karola - Ignacy Gomoliński a następnie córka Karola - Marianna.

Zamieszczony tutaj portret, autorstwa Konstantego Aleksandrowicza, powstał w 1786 roku, czyli 2 lata po śmierci Karola Gomolińskiego. Możliwe, że jest to kopia wcześniejszego portretu, powstałego prawdopodobnie pomiędzy rokiem 1773 (data otrzymania widocznego na obrazie Orderu Św. Stanisława)  a 1784 (data śmierci Karola). Portret ten odnalazł się w warszawskim antykwariacie w 1946 roku, skąd został zakupiony do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
Przy okazji nadmienię, że portret Ignacego Saryusza Gomolińskiego (syna Karola i zarazem kolejnego właściciela Krośniewic) znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.
Może Muzeum w Krośniewicach zorganizuje wystawę pt. "Właściciele Krośniewic", o ile istnieje możliwość wypożyczenia portretów Karola (z MN Warszawa) oraz Ignacego ( z MN Kraków) ?


herb Jelita
herb Grzymała
Wracając do portretu Karola. Obraz wprawiony został w drewnianą tablicę nagrobkową z napisem: „D.O.M. / Karol / Saryusz na Gomolinie Gomoliński / Orderu S. Stanisława Kawaler, niegdy / Przez lat 30 ciągłych Sędzia Grod. Łęczyc. / Dwa razy na Trybunał Piotrkowski Deputat. / Na seym Koronny razy cztery, raz do Saxonii / przez lat 28 tegoż województwa Podkomorzy. Heleny Pokzy / wnicki Starościny Sadkowskiej mąż. Ignacego Instycjator. / Koronnego, Józefiny Wierzbicki Wojewodziny Łęczyckiey i / Marianny Urszuli Kasztelanowy. Wiślicy Ociec. / Lat życia trzydzieści na wiernych usługach Ojczyzny / Spędziwszy. Tu leży. Ach Proch tylko teraz y popiółi / w tych prochach dni wieczności zacząwszy Roku. / 1784 24 grudnia, wieku zaś swego 87 mego. / prosi o Zdrowaś Marya". W dolnych rogach tablicy dwa herby: Grzymała i Jelita.

Portret jego żony Heleny zobaczysz tutaj.