Krośniewicka strona regionalna     Kolekcja pocztówek    Metryki znanych osób związanych z Krośniewicami     Miasto i okolica na mapach     Ciekawostki i wydarzenia    Krośniewice w literaturze   Kolej wąskotorowa   Judaica   Mariawici   Ludzie Krośniewic   

środa, 15 stycznia 2014

Historia Tory z synagogi w Krośniewicach

foto: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tora
 
 
W 1998 r. podczas remontu biblioteki uniwersyteckiej w Lipsku odkryto zwoje Tory, które rok później uroczyście, według zwyczaju żydowskiego, zakopano na miejscowym cmentarzu. Cenne znalezisko uznano za własność lokalnej gminy żydowskiej. Dziewięć lat później (w 2008 roku) odkryto, że ten Pięcioksiąg został zrabowany z synagogi w Krośniewiach.

 
Pochodzenie zwojów Tory wyjaśniło się, gdy odkryto korespondencję dyrektora biblioteki uniwersytetu w Lipsku z jednym z żołnierzy Wehrmachtu. W dniu 20 Grudnia 1939 roku sierżant Johannes Kohlhoff napisał z okupowanej przez Niemców Polski do Dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej w Lipsku : "W Krośniewicach wziąłem kilka przedmiotów, które zostały zajęte w miejscowej synagodze, między innymi, także koła modlitwy". W kolejnej korespondencji dyrektor Fritz Prinzhorn dziękował za m.in otrzymanie 9 zwojów Tory.
Władze uniwersytetu i gminy żydowskiej planowały, że w miejscu, gdzie została pochowana Tora, umieszczą nowy kamień nagrobny. Napis na nim miał wskazywać na prawdziwe pochodzenie lipskiego Pięcioksięgu, zrabowanego z krośniewickiej synagogi.


źródło : Universitätsbibliothek Leipzig / tagesanzeiger.ch/