sobota, 20 stycznia 2018

B. Pokropiński - Kujawskie Koleje DojazdoweKsiążka autorstwa Bogdana Pokropińskiego to cenne źródło o kujawskich kolejach od ich powstania aż do schyłku w latach 60 - tych. Pozycja bogata jest w fotografie (ze zbiorów autora oraz zbiorów Sylwestra Smolczewskiego) , mapy, szkice wagonów oraz spisy parowozów.  Obfita bibliografia świadczy o żmudnej pracy jakiej dokonał autor w dotarciu do zaprezentowanych informacji.


W publikacji Pokropińskiego, choć zawiera wiele cennych informacji, nie brakuje też pomyłek. Kilka lat temu opisywałem tutaj sporną kwestię określenia daty dotarcia wąskiego toru do Krośniewic (zobacz Rok 1914 : kolej w Krośniewicach ). Mimo wszystko książka Kujawskie Koleje Dojazdowe to fundament wiedzy, nie tylko dla miłośników kolejnictwa, ale i bardzo cenne źródło wiedzy dla mieszkańców Krośniewic.

Polecam

Bogdan Pokropiński
Kujawskie Koleje Dojazdowe
Poznań 1994

Jeśli interesuje Cię tematyka krośniewickiej wąskotorówki wybierz kategorię kolej wąskotorowa, aby zapoznać się z moimi kilkudziesięcioma artykułami w tym temacie.
Natomiast jeśli chcesz się dowiedzieć, gdzie jeszcze w literaturze pojawiają się Krośniewice, wystarczy wybrać kategorię literatura.