niedziela, 12 kwietnia 2015

Boisko

Błonie
Tuż po wojnie krośniewickie drużyny piłkarskie (w mieście były 2 drużyny futbolowe), z powodu braku boiska, rozgrywały mecze oraz trenowały na Błoniu.
Niestety, ale miejscowi miłośnicy kopanej, musieli mierzyć się nie tylko z rywalami, ale i z....krowami. Gdyż miejsce służące za prowizoryczne boisko, było miejscem do wypasania krów z folwarku Błonie. Krowy były u siebie, więc nie raz przerywały rozgrywki sportowe. Sytuacja stała się dramatyczna, gdy uległy zniszczeniu bramki, przez co krośniewickie drużyny nie mogły w 1949 roku przystąpić do rozgrywek. Te wydarzenia były bezpośrednią przyczyną wydzielenia nowej lokalizacji dla boiska piłkarskiego.

Dwa kluby ?
Czy po wojnie w Krośniewicach były dwie drużyny czy dwa kluby futbolowe ?
W moich poszukiwaniach natrafiłem na wzmianki, że w latach 40-stych i 50-tych klubem sportowym z Krośniewic był KS Kolejarz Krośniewice.
Natomiast informacje o Krośniewiance Krośniewice, pojawia się dopiero w latach 60-tych.
Skoro Krośniewianka odwoływała się do daty utworzenia 1946, to znaczy, że wtedy ten klub istniał niezależnie od Kolejarza ?
Czy raczej, jak przypuszczam, Krośniewianka powstała później i kontynuowała tradycję KS Kolejarza, stąd odwoływanie się do daty 1946 ?
Moje pytania i przypuszczenia wynikają stąd, że nie zajmowałem się badaniem historii krośniewickich klubów sportowych a na powyższe informacje natrafiłem zupełnie przypadkowo. Może ktoś potrafi rozwiać wątpliwości ? Warto, aby ta tematyka została szczegółowo opracowana.

Jubileusz
Może ten wpis zaktywizuje lokalne środowisko do dokumentowania i opracowania historii piłki w Krośniewicach. Choć współczesna Krośniewianka powstała w 2009 roku, to myślę, że w przyszłym roku warto świętować okrągłą 70 rocznicę piłkarskich Krośniewic w powojennej Polsce.

Przeczytaj również moje wcześniejsze wpisy :  Krośniewianka - Widzew oraz wychowanek Krośniewianki