Krośniewicka strona regionalna     Kolekcja pocztówek    Metryki znanych osób związanych z Krośniewicami     Miasto i okolica na mapach     Ciekawostki i wydarzenia    Krośniewice w literaturze   Kolej wąskotorowa   Judaica   Mariawici   Ludzie Krośniewic   

niedziela, 31 sierpnia 2014

Chryzanty Opacki

Chryzanty Gabriel Rafał hr. Opacki z Opacza h.Prus (1741/42 - 1806), poślubił w 1774 roku Mariannę Saryusz Gomolińską, córkę słynnego z obywatelskich zasług podkomorzego łęczyckiego Karola Gomolińskiego i Heleny z Pokrzywnickich . Żona jego Marianna była dziedziczką Krośniewic, która to majętność została później zapisana w posagu ich córce Agnieszce Opackiej, wydanej za Rajmunda Hiacynta Rembielińskiego.
Kasztelan Opacki "dorobił się krwawą pracą kawałka fortuny swojej" a mając dostatnią ojcowiznę i piękne wiano małżonki, mógł z czasem zaliczać się do magnatów. Chryzanty Opacki, poza tym, że był wzorowym gospodarzem m.in dóbr Mężenin i Krośniewice, kasztelanem, to był też generałem i kawalerem Orderu Świętego Stanisława.
Styrany czterdziestoletnią mozolną pracą, owdowiały, nie doczekawszy się wnucząt po córce, umarł w 1806 roku w Warszawie. Ciało jego przewieziono do Rutek w dobrach mężenińskich, gdzie był kolatorem parafialnego kościoła.